Переведите пожалуйста!!! - вопрос №1020860

The greatest number of cars uses piston engines. The four-cycle piston engine requires four strokes of the piston per cycle. The engine is assembled of various cast pieces: its foundation and main stationary body is formed by the cylinder block with the top portion of the crankcase to which the cylinder heads and the bottom portion of the crankcase are bolted. The crankcase with its main bearings houses the crank-drive assembly, comprising the pi­stons, the wrist-pins, the connecting rods and the crank­shaft. Besides, the valves, valve-operating mechanism with camshaft, control gears and valve tappets, ignition system, carburetor, water pump, fan, fuel feed pump and oil pump are parts of the engine.

Лучший ответ по мнению автора

Наибольшее количество автомобилей использует поршневые двигатели.  Поршневой четырехтактный двигатель требует четырех ударов поршня за цикл.Двигатель собран из различных отливок: его основание и основной стационарный корпус образован блоком цилиндров с верхней частью картера, к которому болтами привинчены головки цилиндров и нижняя часть картера. Картер со своими основными подшипниками находится  в кривошипно-диске, включающий поршни, запястье-Пен, шатуны и коленчатый вал. Кроме того, клапаны, клапан-привод с валом, ступенчатые и толкательные клапаны, система зажигания, карбюратор, водяной насос, вентилятор, насос подачи топлива и масляный насос являются частями двигателя.