Английский язык. Поможете? - вопрос №114567

Ув. эксперты. Помогите, пожалуйста. Нужно составить полилог (можно диалог) по данной теме: mother and you are speaking to your elder daughter about family relations.

Не нужно сильно много текста, главное — это должно быть грамотно и со смыслом.

Спасибо!

Вопрос задан анонимно
1 ответ

Mother: Girls, we are going to visit your aunt on Sunday.

Ann: Really? I am afraid I am busy.

Kate: But I am happy to go. I haven't seen her since last year. How is she doing?

Mother: Very well. Thank you. Ann, now this matter depends only on you. May you change your plans? My sister invites us for a dinner.

Kate: Oh, Ann. Don't be a silly girl. We are the family and must be gathered together.

Ann: I'll think about it.