Здравствуйте, помогите пожалуйста определить в предложениях видовременные формы глаголов и указать их инфинитив. - вопрос №1664099

5.1 In prehistoric times people found cereals and tried to cultivate them.

5.2 Calcium is crucial to the growth of bones and teeth.

5.3 This new product will contain many minerals necessary for the body.

5.4 A small quantity of iodine is also necessary for good nutrition.

Лучший ответ по мнению автора

1. found — past simple, инфенитив — to find
2. is crucial — present simple, инфинитив — to be crucial
3. will contain — future simple, инфинитив — to contain
4. is necessary — present simple, to be necessary