1.Переведите слова в скобках на английский язык и перепишите предложения. 1.1We discuss (много) business problems at the talks. 1.2I have got - вопрос №1790016

(мало) letters on my desk. 1.3(Сколько) engineers work for your company. 1.4Mr. Bell drinks (много) coffee every morning. 1.5My mother watches TV very (мало). 1.6He speaks (много) foreign languages. 1.7 Our secretary has got (мало) work. 1.8(Сколько) sisters have you got? 1.9 I read (много) newspapers. 1.10 My mother speaks (много) on the telephone

Лучший ответ по мнению автора

1.1. many
1.2. few / not much
1.3. How many
1.4. Lot of
1.5. little
1.6 many
1.7. little
1.8. How many
1.9. lot of
1.10 a lot