Поставьте окончание –s(-es) там, где это необходимо. 2.1The secretary read… cable in the morning. 2.2I go… home at 7 p.m. 2.3She doesn’t go… out - вопрос №1791821

in the evening. 2.4Whose friends learn… at school? 2.5Who write… letters? 2.6Does he know… English well? 2.7She usually stay… at school after lessons. 2.8I speak… English and French very well. 2.9Our manager doesn’t meet… customers till lunch. 2.10Whose daughter go… out in the evening? 2.11Who drink… tea? 2.12 Does he sell… chemical equipment?

Лучший ответ по мнению автора

1) -s
2) не надо
3) не надо
4) не надо
5) -s
6) не надо
7) -s
8) не надо
9) не надо
10) -es
11) -s
12) не надо