Найдите предложения в пассивном залоге и определите их видовременную функцию. Предложения переведите. - вопрос №1911917

1. Arrests are usually used for serious offences. 2. Judges are usually chosen from the most senior barristers.3.In Canada, when judges are asked to serve, they are appointed to the bench for life. 4. Superior court judges are appointed by the federal government. 5. A juror should not have formed an opinion of guilt or innocence before the facts are presented. 6. The laws of the country are made by elected representatives and the court. 7. Before William of Normandy invaded England in 1066, law was administered by local courts and no law was common to the whole kingdom. 8. The president is elected for a four-year term of office.

Ответы

1.     Арест обычно используется при серьезных обвинениях .( Видовременнаяфункция: глагол употреблен в  Present simple tense выраженный passive voice: are used

2. 2. Судьиобычновыбираютсясредисамыхопытныхадвокатов. (Видовременнаяформа: Present simple tense in passive voice: are chosen.
3.В Канаде когда судьи просятся служить. они назначаются на работу в суде пожизненно.( видовременная функция: Present simple tense inpassive voice: are asked\ are appointed)
4. В верховный суд судьи назначаются Федеральным правительством. (видовременная функция:
Present simple tense in passive voice:are appointed
5. Присяжный заседатель не должен формулировать свое мнение о виновности или о невиновности до того как факты не будут представлены.( ВидовременнаяфункцияPresent simple tense in passive voice:are presented)
6.
Законы страны создаются избранными представителями и судом.  (Видовременная функция: Present simple tense in passive voice:are made)
7. Прежде чем Вильгельм Норманский захватил Англию в 1066 году, закон был введен местными судами и никакой закон не был общим для всего королевства.
( видовременнаяфункция: Past simple tense in passive voice:was administered)
8.
Президент избирается на четырех летний срок правления.( видовременная функция: Present simple tense in passive voice: is elected.)

Видовременная функция: это в каком времени употребляется глагол и как он выражен в пассивном залоге.