Помогите с переводом,пожалуйста. 1. Как англичане называют свой флаг? 2. На какой реке находится Лондон? 3. Как называется самый известный парк - вопрос №1915399

Лондона? 4. Почему метро Лондона называется «трубой»? 5. Как англичане относятся к своему дому?

Ответы

1. How do the English call their flag?2. What river does London lie on?3. What's the name of the most famous park in London?4. Why is London's subway called «The Tube»?5. How do the English feel about their home? (What do the English think about their home?)