английский - вопрос №226927

помогите перевести предложения, обращая внимание на употребление моральных глаголов. В скобки поместите глаголы или их эквиваленты. 1. People of the Earth must learn to protect the nature. 2. We are to know that environment is not an unlimited source of resources. 3. Man can’t quietly adapt to the exiting environmental conditions of his agricultural areas. 4. Farmers have to concernwith problems of protecting food resources. 5. Today effective and biologically safe methods of plant protection may become a world problem. 6. Scientists are beginning to understand that new knowledge of agricultural science can help people.

Вопрос задан анонимно
1 ответ

Лучший ответ по мнению автора

1. People of the Earth must learn to protect the nature. Люди по всему миру должны научиться заботиться о природе /must/

2. We are to know that environment is not an unlimited source of resources. Нам нужно знать, что окружающая среда не является вечным источником ресурсов /are/

3. Man can’t quietly adapt to the exiting environmental conditions of his agricultural areas. Человек не может постепенно приспособиться к существующим условиям окружающей среды его сельскохозяйственных районов /can't/

4. Farmers have to concern with problems of protecting food resources. Фермеры должны заниматься проблемами защиты ресурсов продуктов питания /have/

5. Today effective and biologically safe methods of plant protection may become a world problem. В наши дни поиск эффективных и биологически безопасных методов защиты растений может вырасти в мировую проблему /may/

6. Scientists are beginning to understand that new knowledge of agricultural science can help people.  Ученые стали понимать, что новые знания в области сельскохозяйственной науки могут помочь людям /can/

Желаю удачи, пожалуйста оцените мой труд