Заполните пропуски притяжательными местоимениями в простой или абсолютной форме. - вопрос №2269973

1.I have a dog. The dog is …. 2.I have a piano in … room. 3.Tell him not to forget … paper, she must not forget …, either. 4.I managed to keep … books dry, but you got … wet, I see. 5.Sarah is dressed very well. Most of … clothes are expensive. 6.Jim has left. These cannot be … keys.

Ответы

1) mine
2) my
3) his, hers
4) my, yours
5) her
6) his.