Задание 7. Вставьте предлоги, где это необходимо. 1. I don't work …Saturday and … Sunday. 2. I like to listen … the radio while I have my … - вопрос №2392597

breakfast. 3. Usually I have a cup … tea and some … sandwiches … breakfast. Задание 8. Постройте предложение в соответствии с порядком слов английского предложения. want / in the right-hand corner / they / put / a coffee table / to. Задание 9. Переведите текст на русский язык. Задайте вопрос подчеркнутому члену предложения. My day off A lot of people in our country work five days a week but students and pupils work six days. They have only one day off. It is Sunday. I like this day very much. On this day I wake up later than usual. But sometimes I don't get up till nine or ten o'clock. I read morning newspapers or listen to music. As soon as I get up I air the room, make my bed and do morning exercises. Then I have breakfast, clear away the dishes and wash up. In the evening all the members of our family get together.We have our supper, make plans for tomorrow, watch TV or read books. Reading is my hobby. Sometimes we receive guests at our place or go for a walk. I enjoy my days off very much.

Лучший ответ по мнению автора

Задание 7. Вставьте предлоги, где это необходимо. 1. I don't work on Saturday and Sunday. 2. I like to listen to the radio while I have my breakfast. 3. Usually I have a cup of tea and some sandwiches at breakfast.   Задание 8. Постройте предложение в соответствии с порядком слов английского предложения. want / in the right-hand corner / they / put / a coffee table / to. They want to put a coffee table in the right-hand corner. Задание 9. Переведите текст на русский язык. Задайте вопрос подчеркнутому члену предложения. My day off A lot of people in our country work five days a week but students and pupils work six days. They have only one day off. It is Sunday. I like this day very much. On this day I wake up later than usual. But sometimes I don't get up till nine or ten o'clock. I read morning newspapers or listen to music. As soon as I get up I air the room, make my bed and do morning exercises. Then I have breakfast, clear away the dishes and wash up. In the evening all the members of our family get together.We have our supper, make plans for tomorrow, watch TV or read books. Reading is my hobby. Sometimes we receive guests at our place or go for a walk. I enjoy my days off very much.Мой выходной.Многие жители нашей страны работаю 5 дней в неделю, а студенты и ученики работают 6 дней. У них только один выходной день. Это воскресенье. Мне очень нравится этот день. В этот день я просыпаюсь позднее обычного. Иногда я не встаю раньше 9-ти или 10-часов. Я читаю утреннюю прессу или слушаю музыку. Когда я встаю, я сразу же проветриваю комнату, заправляю кровать и делаю утреннюю зарядку. После этого я завтракаю, убираю посуду со стола и умываюсь. Вечером вся наша семья собирается вместе. Мы ужинаем, планируем дела на завтрашний день, смотрим телевизор или читаем книги. Чтение – это моё хобби. Иногда к нам приходят гости или мы идем на прогулку. Я получаю много удовольствия от моих выходных.
Is Reading my hobby?