Помогите, пожалуйста, перевести эти предложения в косвенную речь - вопрос №2423403

Ответы

Я буду писать только те предложения, которые изменил. Если какое-то предлодение не написано, значит просто перепишите его как есть.

1) They recommend to srudy regulary
2) They advise to listen to songs in your new language
3) They recommend to speak English with your friends as often as possible.
4) The advise, to watch television and films in your new language if possible
5) They recommend to do different exercises and take tests to improve your English
6) They advise to take language courses by computer
7)  They recommend to meet with your classmates as often as you can to make your homework together
8) They advise to make friends with a native speaker and exchange e-mail letters with him or her regulary
9) The recommend no to be afraid to make mistakes and be happy to learn from them.
10) They advise to find ways to make language learning fun.

Пожалуйста, если ответ вам понравился или он оказался лучшим, нажмите соответствующую кнопку)) Спасибо