Помогите перевести с английского на русский, пожалуйста. Заранее спасибо. Most drainage systems consist of lengths of tile pipe buried 3 to 4 feet (0.9 to 1.2 meters) below the surface of the field. - вопрос №2659742

Most drainage systems consist of lengths of tile pipe buried 3 to 4 feet (0.9 to 1.2 meters) below the surface of the field. Excess moisture filters through cracks in the pipe and then flows to open drainage ditches at the edge of the field.

Ответы

Большинство дренажных систем состоят из протяженных керамических труб, углубленных на 3-4 фута (от 0,9 до 1,2 метров) ниже уровня поля. Избыточная влага проникает в трубу через трещины в ее стенках и стекает в открытые осушительные канавы по краям поля.