Здравствуйте. Образуйте, пожалуйста, отрицательную форму предложений, сказуемые которых употреблены в Past Simple - вопрос №2815431

1. Each of the five selected tales, acted by a versatile cast of seven, bears the mark of inventive direction.

2. There was no English theatre when Chaucer was born about 1340, and no English-language literature either.

3. Chaucer’s 20 surviving tales are lusty stories supposedly told by pilgrims whiling away the miles as they trek to the shrine of Thomas a’Becket in Canterbury cathedral.

Лучший ответ по мнению автора

Доброго времени суток!
У Вас только второе предложение в Past Simple, но оно итак отрицательное, на это указывает отрицательная частица no
2. There was no English theatre when Chaucer was born about 1340, and no English-language literature either.