Перевод: - вопрос №2969376

Нам с женой нужно было съездить рано утром в город по делам. Нам нужно было рано вставать и идти на станцию. Настал день Х. Мы встали, умылись и оделись. Так как идти было не очень далеко, мы решили выйти попозже. Пройдя половину пути до станции у нас оставалось еще достаточно времени до отправления поезда. Когда мы пришли на станцию, оказалось, что поезд уже ушел, а билеты на другой поезд все раскуплены. Следующий поезд был через 2 часа. Делать было нечего, и мы остались ждать на станции.

Лучший ответ по мнению автора

My wife and I needed to go to the city for business early in the morning. We needed to get up early and to go to the station. The day X came. We got up, washed (up) and dressed (up). Since it was not very far, we decided to leave later. At the halfway point, we still had enough time before the departure of the train or bus. When we arrived (to the station), it turned out that the train had already left the station and all the tickets for another train were sold out. The next train was two hours later. We had nothing else to do, so we stayed at the station to wait for it.