Пожалуйста, переведите на английский язык: - вопрос №2971181

Мой дядя живет на окраине города, а работает в центре, поэтому ему приходится вставать очень рано.

— Вам приходится возвращаться с работы в час пик?
— Нет. Я заканчиваю работать в четыре часа.

— Вашей дочери приходится поздно ложиться спать, не правда ли?
— Да, мы знаем. К сожалению, это так. И это очень плохо, но у нее всегда много уроков, поэтому она часто готовится до полуночи.Моему сыну очень трудно вставать в семь часов утра, и нам обычно приходится будить его.Мне не хочется бросать курить, но надо. Так говорят врачи.

Лучший ответ по мнению автора

My uncle lives in a suburb of the city, but he works in the city centre, that is why he has to get up very early.

“Do you have to get home from work at peak hours?” “No, I don’t. I finish my work at four o’clock.”

“Your daughter has to go to bed late, doesn’t she?” (Here we use the auxiliary verb “do” to form the tag question) “Yes, she does, we know. Unfortunately, it is so. And it is very bad, but she always has a lot of homework, that is why she often stays until midnight to prepare it.”

“It is very difficult for my son to get up at seven o’clock in the morning, and we usually have to wake him up.”

“I don’t want to quit smoking, but I have to. The doctors say so.”