Помогите письменно передать содержание диалогов в косвенной речи!!! 1 A:It's a fine day today,isn't it? B:Yes,it's nice and bright this - вопрос №2989871

Лучший ответ по мнению автора

a)
1 — A said (that) it was a fine day today and asked B if he/she agreed.
2 — B agreed and added that the day was nice and bright.

b)
1 — A asked B if it was a fine day today.
2 — B affirmed (that) it was a fine day and added that it was nice and bright.