помогите пожалуйста - вопрос №331376

Измените каждое из следующих предложений дважды, образуя предложения нереального условия: а) относящиеся к настоящему или будущему времени (II тип); б) относящиеся к прошедшему времени (III тип). Переведите предло¬жения. ОБРАЗЕЦ: If effective demand is sufficient, there will be a high level of economic activity. If effective demand were suffi¬cient, there would be a high level of economic activity. (II тип) Ifeffective demand had been sufficient, there would have been a high level of economic activity. (Ill тип) 2. If reces¬sion continues, many companies will lose their stable position in the market. 4. If the output decreases, the company's costs will go up. 6. If prices are above the equilibrium price, there will be excess supply.

Ответы

2. (II) If recession continued, many companies would lose their stable position in the market. (III) If recession had continued, many companies would have lost their stable position in the market.

4. (II)If the output decreased, the company's costs would go up. (III)If the output had decreased, the company's costs would have gone up.

6. (II) If prices were above the equilibrium price, there would be excess supply. (III) If prices had been above the equilibrium price, there would have been excess supply.

Кристина, мне будет приятно, если Вы не забудете оценить ответ.

Здравствуйте! В скобках при переводе я указала дополнительный смысловой оттенок именно этого типа предложения (касается 3 типа). Сначала идет преобразование предложения во 2 тип, затем в 3.

 2) If recession continued, many companies would lose their stable position in the market. (Если бы спад продолжился, многие компании потеряли бы свою устойчивую позицию на рынке).
    If recession had been continued, many companies would have lost their stable position in the market. (Если бы спад продолжился, многие компании потеряли бы свою устойчивую позицию на рынке. (но имеется в виду, что спад не состоялся, следовательно, компании позиции не потеряли))

4) If the output decreased, the company's costs would go up. Если бы выпуск продукции сократился, компания подняла бы цены (цены компании поползли вверх).
If the output had been decreased, the company's costs would have gone up. (Если бы выпуск продукции сократился, компания подняла бы цены, но выпуск не сократился)

6) If prices were above the equilibrium price, there would be excess supply. (Если бы цены были выше равновесной цены, то предложение бы превысило спрос).
If prices had been above the equilibrium price, there would have been excess supply. (Если бы цены были выше равновесной цены, то предложение бы превысило спрос, но цены не выше равновесной, или предложение спрос не превысило).

Надеюсь, мой ответ оказался понятным и полезным! По любым вопросам пишите, с радостью помогу.