активный и пассивный залог - вопрос №421820

определить видоврменную форму и залог глагола сказуемого

1) Buoys and beacons are being widely used to mark dangers at sea.

2) «International Regulations for Preventing Collisions at Sea» were internationally accepted and came into force in 1965.

3) Lloyd's Register of Shipping had been established on the basis of the ship's list.

4) The main steering gear and rudder stock will be so designedthat they are not damaged at maximum astern speed.

Ответы

Я думаю, что так:

1. наст. продолж. вр, страд. залог

2. прош. прост вр, стад. залог

прош. прост. вр, действ. залог

3. предпрош. вр., страд. зал

4. буд. вр., страд. залог

наст. вр, страд. залог