ПОМОГИТЕ! Грамматически верно ли построены эти предложения на английском - вопрос №502728

1. I'd have gone to university a year earlier if i'd passed my exams.
2. You would have passed your exams if you'd worked a bit harder.
3. «What would you have studied if you hadn't studied history?» «I don't know. I 'd have studied politics.»
4. If I had known the course was going to be so dull, I'dhave gone somewhere else.
5. If you don't recommend that university to me, I will try to get a place at Cambridge university.
6. If you had gone somewhere else, you woldn't have met your wife!

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте.

Верно.

Не забывайте оценивать помощь экспертов выбором лучшего ответа!

Лучший ответ по мнению автора

Другие ответы

все ответы верны, удачи Вам!