№ 1 Употребите глагол –... - вопрос №618138

№ 1 Употребите глагол – сказуемое в будущем времени, используя эквиваленты модальных глаголов: 1.He must illustrate this law by several experiments. 2. They may carry out these experiments at the laboratory. 3.She can study chemistry at the university. № 2 Определите функции инфинитива и переведите предложения на русский язык: 1. At that time Newton began to think about construction ofan astronomical telescope. 2. They made some experiments to prove their theory. 3. The procedure to be followed is described below.

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте!

№ 1 Употребите глагол – сказуемое в будущем времени, используя эквиваленты модальных глаголов:

1.He will have to illustrate this law by several experiments.

2. They will be allowed to carry out these experiments at the laboratory.

3.She will be able to study chemistry at the university.

№ 2 Определите функции инфинитива и переведите предложения на русский язык:

1. At that time Newton began to think about construction of an astronomical telescope. — Сказуемое.

В то время Ньютон начал думать о строительстве астротрубы.

2. They made some experiments to prove their theory. – Сказуемое.

Они провели несколько экспериментов, чтобы доказать свою теорию.

3. The procedure to be followed is described below. – Определение.

Программа(или процедура), которой нужно следовать описана ниже.

P.S. Не забывайте оценивать работу эксперта и выбирать лучший ответ.