переведите текст пожалуйста! - вопрос №759223

All internal organs are situated in the chest and abdomen. The chest is separated from the abdomen by the diaphragm. The principal organs of the chest are the gullet, the heart and the lungs. The gullet connects the pharynx and the stomach. There are two lungs-one in each half of the chest. They differ in size. The right lung islarger than the left one. There is the heart between the lungs behind the breastbone. The heart pumps the blood to the whole body. The lower part of the trunk is the abdominal cavity. The principal organs here are the stomach, the liver, two kidneys, the gallbladder, the pancreas, the spleen, the small and large intestines, the bladder and internal sex glands. There is the liver with the gallbladder in the right upper abdominal part. The liver is the largest and heaviest organ in the body. It works over all the products of digestion. The liver destroys poisns and bacteria which get into the blood. There is the stomach, the pancreas and the spleen in the left upper part of the abdominal cavity. Behind them there are the right and left kidneys at the back. The small and large intestines occupy all the lower abdomen. Yere is also the bladder and sex glands. Each internal organ of the body plays a specific role in the organism. The branch of medicine which studies internal organ diseases is called internal medicine.

Лучший ответ по мнению автора

Все внутренние органы расположены в области груди и живота. Грудь отделена от живота диафрагмой. Основные органы грудной клетки — пищевод, сердце и легкие. Пищевод соединяет глотку и желудок. Лекгие состоят из двух частей, по одной с каждой стороны груди. Они разной величины. Правое легкое больше чем левое. Сердце расположено между легкими за грудной костью. Сердце перекачивает кровь по всему телу. Нижняя часть туловища — брюшная полость. Основные органы брюшной полости — желудок, печень, две почки,  желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка, толстый и тонкий кишечники, мочевой пузырь, внутренние половые железы. Печень с желчным пузырем расположены в правой верхней части брюшной полости. Печень — самый большой и тяжелый орган в организме. Он перерабатывает все продукты пищеварения. Печень разрушает яды, бактерии, которые поподают в кровь. Желудок, поджелудочная железа и селезенка расположены в левой верхней части брюшной полости. Сзади за ними расположены правая и левая почки. Тонкий и толстый кишечник занимает всю нижнюю часть брюшной полости, там же расположен мочевой пузырь и половые железы. Каждый внутренний орган тела играет особую роль в организме. Раздел медицины который изучает заболевания внутренних органов называется терапия.