Назовите номер предложения, в котором... - вопрос №865981

Назовите номер предложения, в котором Participle II (причастие II) является определением 1. Most skyscrapers are situated in the lower part of Manhattan. 2. The Empire State Building constructed in 1931 is the highest building in New York. 3. Many skyscrapers are made almost entirely of glass.

Лучший ответ по мнению автора

1. Most skyscrapers are situated in the lower part of Manhattan.
Большинство небоскребов расположено в нижней части Манхэттена.
2. The Empire State Building constructed in 1931 is the highest building in New York.
Эмпайр Стейт Билдинг, построенный в 1931 году, является самым высоким зданием в Нью-Йорке.
3. Many skyscrapers are made almost entirely of glass.
Многие небоскребы сделаны практически полностью из стекла.
Во втором предложении (2. The Empire State Building constructed in 1931 is the highest building in New York.) причастие II constructed является определением.