Помогите перевести. - вопрос №1011070

The USA is a federation of 50 states which was established by the Constitution in 1787. Each state has its own government and its own capital city. The Federal Government is headed by the President and the Congress, consisting of Senate and the House of Representatives.

Лучший ответ по мнению автора

США — это объединение 50 штатов, которые были учреждены Конституцией в 1787 году. Каждый штат имеет свое собственное правительство и свою собственную столицу. Федеральное Правительство возглавляется Президентом и Конгрессом, состоящем из Сената и Палаты Представителей.