Задание VII. Translate the following sentences into Russian paying attention to “the…the” - вопрос №1047996

Задание VII. Translate the following sentences into Russian paying attention to “the…the”

1. Since the barometer measures the

pressure of the atmosphere, the greater the

elevation, the lower the barometer

reading.

2. The greater the turbulence of the air

into which the fuel is injected, the less

fuel will be present in the chamber.

3. The hotter the wall, the smaller the

losses through friction.

Лучший ответ по мнению автора

1. Поскольку барометр измеряет атмосферное давление, то чем выше подъем,
тем ниже показания барометра.

2. Чем больше турбулентность воздуха в полости, куда вводится топливо, тем меньше топлива будет находиться в камере сгорания.

3. Чем горячее стена, тем меньше будут потери при трении.