Здравствуйте! Помогите пожалуйста!!! Найдите в предложении сказуемое, определите и укажите его видовременную форму. 1. He listens to the radio in the evening. 2. I was doing my homework when you tele - вопрос №1086086

1. He listens to the radio in the evening. 2. I was doing my homework when you telephoned me. 3. My friend has never been to England. 4. My cousin will come to visit me on Sunday. 5. They did not play chess yesterday. Заранее Спасибо!!!

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте, Екатерина!

1. He listens to the radio in the evening. (Present Simple)

2. I was doing my homework when you telephoned me. (Was doing — Past Continuous, telephoned — Past Simple)

3. My friend has never been to England. (Present Perfect)

4. My cousinwill come to visit me on Sunday. (Future Simple)

5. They did not play chess yesterday. (The Negative Past Simple)

Удачи Вам!