Здравствуйте! Помогите пожалуйста решить задание по английскому языку Вставьте артикль, где необходимо. 1. I have two...sisters. My...sisters... - вопрос №1296980

are...students. 2. We are at...home. 3. My...brother is not at...home, he is at...school. 4. My...mother is at...work. She is...doctor. 5. I am not...doctor. 6. I have no...sister.

Лучший ответ по мнению автора

Отметьте, пожалуйста, ответ звездочкой и +1 (рукой с пальчиком вверх). Спасибо :)

1. I have two sisters. My sisters are students.

2. We are at home.

3. My brother is not at home, he is at school.

4. My mother is at work. She is a doctor.

5. I am not doctor.

6. I have no sister.