Перепишите предложения и переведите их, обращая внимание на функцию инфинитива. - вопрос №1382798

Перепишите предложения и переведите их, обращая внимание на функцию инфинитива. 1. To protect our nature is the task of every person. 2. It is easier to throw away a piece of paper than to find a garbage can for it. 3. Each of us must do everything possible to keep the land, air and water clean. 4. The work of the “Greenpeace” public commission is to strengthen co-operation among environmentalists from similar organizations abroad.

Ответы

Анастасия, здравствуйте!

1. To protect our nature is the task of every person. Защита нашей природы — задача каждого. (или Защищать нашу природу — задача каждого.)
2. It is easier to throw away a piece of paper than to find a garbage can for it. Проще выбросить клочок бумаги, нежели найти урну.
3. Each of us must do everything possible to keep the land, air and water clean. Каждый из нас должен делать всё возможное, чтобы сохранить землю, воздух и воду чистыми.
4. The work of the “Greenpeace” public commission is to strengthen co-operation among environmentalists from similar organizations abroad. Работа такой общественной организации как «Гринпис» заключается в укреплении сотрудничества между экологами из похожих организаций за рубежом.