Здравствуйте! Помогите, пожалуйста, с заданием: Вставьте глагол to be в Future Simple и переведите предложения. 1. you (to be) at home tomorrow? 2. I... - вопрос №1436057

(no to be) at school tomorrow. 3. he (to be) be in St. Petersburg tomorrow? 4. Where (to be) they next summer? 5. My mother (to be) at home cooking a delicious dinner tomorrow.

Лучший ответ по мнению автора

1. Will you be at home tomorrow? (Завтра ты будешь дома?)

2. I won't be at school tomorrow. (Завтра меня не будет в школе.)

3. Will he be in St. Petersburg tomorrow? (Он завтра будет в Санкт-Петербурге?)

4. Where will they be next summer? (Где они проведут следующее лето?)

5. My mother will be at home cooking a delicious dinner tomorrow. (Завтра мама будет дома, пока готовит вкусный обед.)