При подключении 3 оперативной памяти на материнской плате P5QPL-VM компьютер пищит и черный экран. Когда подключаю 2 оперативной памяти Новая +... - вопрос №1689881

Старая работает, так же работает старая + старая. Там 2 вида разьёмов Чёрный и Желтый.
1 ответ

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте.
P5QPL-VM4 x240-pin DIMM, 8 GB, DDR2 1066*/800/667 Non-ECC,Un-buffered Memory
Dual Channel memory architecture
** Refer to www.asus.com or user manual for Memory QVL (Qualify Vendor List)
*** When installing total memory of 4GB capacity or more, Windows® 32-bit operation system may only recognize less than 3GB. Hence, a total installed memory of less than 3GB is recommended.

• For single-channel confiiguration, you may:
— install one double-sided DIMM in any of the four sockets. OR
— install two single-sided DIMMs in DIMM_A1 and DIMM_A2, or in DIMM_B1 and
DIMM_B2.
• For dual-channel configuration, you may:
— install two double-sided DIMMs. OR
— install four single-sided DIMMs.
• Only DIMM_A1 and DIMM_B1 support 1066MHz memory modules.