Задание. - вопрос №1789805

Сопоставьте объекты со звуками.
1) a twig broken in two2) glasses3) a heavy bag falling down4) leaves5) an old person walking6) waves7) an old clock
Звуки:
1) rustle2) shuffle3) chime4) thud5) snap6) cling7) crash

Лучший ответ по мнению автора

1) a twig broken in two — 5) snap2) glasses — 6) cling3) a heavy bag falling down — 4) thud4) leaves — 1) rustle5) an old person walking — 2) shuffle6) waves — 7) crash7) an old clock — 3) chime