Проверьте пожалуйста эти предложения и скажите, если можете, что можно добавить сюда еще. - вопрос №1949387

The day is cold and blustery. It`s raining hard and very cold. The sky is overcast. The rain lashing at the windows and I can hearing the rain patter against the window. The wind is picking up and a heavy mist rolled over the fields. The rain doesn’t let up all day.

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте.
Можете использовать выражение «raining cats and dogs» (льет как из ведра). Или второе предложение заменить на: It is raining very heavily and air is very cold.
The sky is overcast and no sunlight at all.