conditionals wish.очень срочно как делать такие задания - вопрос №225267

1 you went to bed late and didn't  wake up in time for work

you say: I wish.....

2 you want to go to the satan park with Michael bur you are afraid of lions

you say: I wish.....

3 you would like to write a letter to Fred but you don't have his adress

you say: I wish.....

4 you went skiing and broke yourleg

you say: I wish.....

5 you didn't go to the concert because you didn't know about it

you say: I wish.....

6 you have stay in bed because you have got the flu

you say: I wish.....

7 you are lost in London because you don't have a map

Вопрос задан анонимно
1 ответ

Ответы

Нужно глагол ставить в Past Simple или в Past Perfect (если вы уже что-то сделали не так в прошлом, исправить нельзя и  сожалеете о том, что что-то произошло или не произошло).

Еще я не знаю, какие грамм.правила вы уже прошли, чтобы делать такие задания.

1. I wish I had woken up in time for work. (было в прошлом, изменить нельзя, сожалеете)

2. I wish I were not afraid of lions.

3. I wish I had Fred's address.

4.I wish I hadn't gone skiing.

5. I wish I had known about the concert.

6. I wish I didn't have the flue.

7. I wish I had a map.

Примерно так.