Выберите правильную форму, и объясните почему именно это: 1. My little sister often gets tired/ gets tiring after a long walk. 2. When I arrived - вопрос №2397077

at my new school in September I was not interested/ was not interesting in mathematics at all. 3. When he changed his job, my father got used to reading/got used to read the newspaper after lunch. 4. My best friend usually gets excited/is exciting when she sees her favourite pop singer on TV. 5. Soon after getting to university I got used/ got use to doing my homework on a computer. 6. These are very strange clothes but I'm sure you were/ you'll get used to wearing them. 7. Are you starting/ getting used to the accent now? It's very different from standard English, isn't it? 8. «If you don't stop talking, I will get annoyed/ getting annoyed with you», said our teacher.

Лучший ответ по мнению автора

1-gets tired, потому что речь идет о вообще и если использовать get  в настояшем времени то используют getting 2-was not interested-я не был заинтересован или смысловой перевод не интересовался interesting это не глагол а прилагательное  3-got used to read, предлог to употребляется только с глаголами в неопределенной форме  4-gets exited,  здесь речь идет о вообще а не сейчас  5-I got used,  опять предлог to употребляется только с глаголами в неопределенной форме 6- you were  потому что wearing это продолженное время и с такой формой употребляется were 7-getting used по содержанию фразы 8 will get по содержанию фразы мне это надоест или я устану