Как правильно перевести предложение - "Сейчас на композиционные материалы может приходиться до 70% площади поверхности и до 50% веса современного самолета, причем, не важно, боевого или гражданского. - вопрос №2892420

Лучший ответ по мнению автора

Composite materials can account for up 70% of the surface area and up to 50% of the modern aircraft’s structural weight, no matter it is a combat or a civilian aircraft.

Composites make up approximately 50% of the modern aircraft’s structural weight and more than 70% of the surface area. No matter it is a combat or a civilian aircraft.