1) Complete the table. Science - Scientist, Chemistry, Physics, Zoology, Genetics, - вопрос №3648016

2) Give your own examples of sentences with phraal verbs ‘look’ and ‘get’. Make up 6 sentecnes (3 senteces with ‘look’ and 3 sentences with ‘get’). Translate your sentences.
Вопрос задан анонимно
1 ответ

Лучший ответ по мнению автора

1. Chemistry — chemist
Physics — physicist
Zoology- zoologist
Genetics — geneticist
2. I look after my little sister when our mother is out. — Я присматриваю за моей младшей сестрой, когда нашей мамы нет дома.
He is looking for his key. — Он ищет свой ключ.
I`m looking forward to hearing from you. — Я жду от тебя ответ.
My father gets up very early every day. Мой папа встает очень рано каждый день.
I get on well with all my relatives. — Я в хороших отношениях со всеми моими родственниками.
He can`t get over his illness without this medicine. — Он не может справиться со своей болезнью без этого лекарства.