Что должны делать дети, чтоб... - вопрос №824562

Что должны делать дети, чтоб жить счастливо с родителями?(Написать сочинение на английском языке, примерно в 8-10 предложениях)

Лучший ответ по мнению автора

Кристина, было бы просто замечательно, если бы Вы свои мысли на этот счет передали нам, экспертам, сюда на русском языке, а мы уже помогли бы оформить их в английскую вариацию))

Лучший ответ по мнению автора

Другие ответы

Thank your parents for everything they do for you; give them gifts more often for no reason. Quarreling will stop if you make useful stuff for them. Talk to your parents about news of your town, about sport, job, discuss with them movies and politics. Keep your sense of humor, since there is real need in it when you communicate with older people. It can be used as a way to relieve stress when you face old man's whims and also the right way to strengthen family ties. Tell your parents new jokes and funny stories, watch comedies together with them, bring them relevant literature. Give them your kindness, joy, attention and love — it is so easy for you to do, but they will be thankful for this so much and appreciate it.