Помогите, пожалуйста. (2) Заранее спасибо! Большое спасибо :) - вопрос №951260

Match the words in A and B to form pairs of synonyms. One pair has been done for you already: to merge — to combine, to unite. Use the dictionary if necessary.

           А                                       /                   B

straightforward                         /         choosy, careful

to merge                                 /           reason, need

purpose                                /             to combine, to unite

opportunity                         /               dishonest, lying

selective                           /                 easy to understand, simple

deceitful                         /                    false, confusing

misleading                   /                      chance, occasion

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте !

Straightforward — easy to understand, simple

to merge — to combine, to unite

purpose — reason, need

opportunity — chance, occasion

selective — choosy, careful

deceitful — dishonest, lying

misleading - false, confusing

В знак благодарности, прошу, оцените мой ответ.

Всего Вам доброго и успехов в учёбе !!!