Английский язык - вопрос №774975

Task 5. Write questions. Use the Present Perfect or the Past Simple. The answers can help you to choose the time.1. How long / you / live / in Russia?- Since 1996.2. When / Mike / lose / his job?- Two weeks ago.3. How long / Mary / have / a dog?- Since May.4. When / Sally / go out?-Ten minutes ago.5. How long / you / watch / TV / last night?- All evening.

Лучший ответ по мнению автора

1. How long have you been living in Russia? — Since 1996.
2. When did Mike lose his job? — Two weeks ago.
3. How long has Mary had a dog? — Since May.
4. When did Sally go out? -
 Ten minutes ago.
5. How long had you been watching TV last night? — All evening.