Помогите правильно перевести предложение. - вопрос №1078636

As regards the effect of temperature it should be noted that the insulation resistance of motors and generators is generally lower when they are hot that when they are cold as the insulating varnishes used in the building of the machines have a lower resistance when hot than when cold.

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте, Елена!

As regards the effect of temperature it should be noted that the insulation resistance of motors and generators is generally lower when they are hot than when they are cold as the insulating varnishes used in the building of the machines have a lower resistance when hot than when cold.

Перевод: Что касается влияния температуры, следует отметить следующее явление: сопротивление изоляции электродвигателей и генераторов, как правило, ниже, когда они нагреваются, чем когда они остывают, так как изоляционные лаки, которые используются при строительстве автомобилей, имеют меньшее сопротивление, когда они разогреты, нежели когда остаются холодными.