Give derivatives of: - вопрос №1250787

economy, n — to economize, v; economic (adj), economically(adv) supply, n -to supply, v. employment, n – to...employ, v competition, n – to compete, v scarcity, n – scarce, adj. regulation, n – to regulate, v expansion, n – to expand, v. growth, n – to grow, v consumer, n – to consume, v policy, n – to police, v production, n – to produce, v allocation, n – to allocate, v
Я правильно сделала? Помогите с другими частями речи, пожалуйста.

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте, Алина!

economy, n — to economize, v;

economic (adj) — economically(adv)

supply, n — to supply, v.

employment, n – to employ, v

competition, n – to compete, v

scarcity, n – scarce, adj.

regulation, n – to regulate,v

expansion, n – to expand, v.

growth, n – to grow, v

consumer, n – to consume, v

policy, n – to police, v

production, n – to produce, v

allocation, n – to allocate, v

Алина, вы молодец!