перевод на английский. Спасибо - вопрос №137717

1 Твоя сестра дома?-Нет, ее нет дома.-А где она?- Она в школе.Она очень занята  и не может пойти гулять.-А когда  она свободна?

2 Где дети?-Они в парке.-С кем они в парке? Они  в парке с бабушкой. Почему они могут проводить много времени на свежем воздухе?-Они свободны сейчас

3 Мэри, где ты?-Я в классе.-Ты можешь написать это упражнение по-английски?-Да, я могу.-А как  тыможешь писать по-английски?-Я могу писать очень быстро.

4 Где твоя тетрадь?-Она на столе.-Она красная или синия?-Она синяя.-Могу я ее взять?

5 Где моя ручка? — Она в портфеле. Я не могу делать уроки без ручки.

6 Чей это карандаш?-Это Петин карандаш. А где мой карандаш?-Он на столе.

7 Это твой пенал?-Нет.-А чей это пенал? Это пенал моей сестры. Ты можешь его взять.

8 Рядом с вашим домом есть озеро?-Да, есть. Оно очень глубокое и полно рыбы.

9 Рядом  с вашей школой есть парк?-Да есть.Сколько детей сейчас в парке?-Сейчас в парке много детей.

10 Где ваш стол?-Он  комнате.-Сколько стульев находится рядом со  столом?-Рядом со столом находятся 6 стульев.Они мягкие?-Да, они мягкие и очень красивые

Вопрос задан анонимно
1 ответ

Ответы

1. Is your sister at home? — No, she is not. She is out. — Where is she? — She is at school. She is very busy and can't go for a walk. — When is she free? (When isn't she busy?)

2. Where are the children? — They are in the park. — Whom are they in the park with? — They are in the park with their granny. Why can they spend so much time in the open air? — They are not busy now.

3. Mary, where are you?- I'm in the classroom. — Can you write this exercise in English? — Yes, I can. — And how can you write in English? — I can write very quickly.

4. Where is your notebook? — It's on the table. — Is it red or blue? — It's blue. May I take it?

5. Where is my pen? — It's in the bag. — I can't do my homework without a pen.

6. Whose pensil is it? — It's Peter's pensil. — Where is my pensil then? — It's on the table.

7. Is it your pensil-box? — No, it's not. Whose pensil-box is it then? It is my sister's pensil-box. You may take it.

8. Is there a lake near your house? — Yes, there is. It is very deep and full of fish.

9. Is there a park near your school? Yes, there is. How many children are there in the park now? — There are a lot of children in the park now.

10. Where is your table? It is in the room. — How many chairs are there beside the table? — There are six chairs beside the table. — Are they soft? — Yes, they are soft and very beautiful.