Ставил линукс на съемный хард и выключился комп. Во время загрузки винды теперь такое(синий экран) Windows Recovery Environment Your PC needs to be repaired The Boot configuration data for - вопрос №1587567

your PC is missing or contains errors.File: \Boot\BCDError code: 0x000014cYou'll need to use the recovery tools on your installation media. If you don't have any installation media (like a disc or USB device), contact your system administrator or PC manufacturer.
1 ответ

Ответы

Слетел загрузчик, восстановите по этой инструкции - http://www.outsidethebox.ms/9959/

Если у вас Win8, понадобится диск с дистрибутивом.