Заполните пропуски прилагательными в соответствующей степени сравнения: 1. Glasgow is (large, larger, the largest) than Edinburgh. - вопрос №1847781

2. Publishing is (important, more important, the most important) industry in Edinburgh. 3. Edinburgh Castle is one of (interesting, more interesting, the most interesting) sight of Edinburgh.

Ответы

1) Glasgow is lager than Edinburgh.
2) Publishing the most important industry in Edinburgh.
3) Edinburgh Castle in one of the most interesting sight of Edinburgh.

Удачи=)