Помогите, пожалуйста Перевести на английский... Срочно! - вопрос №1904115

Ответы

1. How many rooms does the hotel have?
2. Do you have any rooms available?
3. How much is the room rate?
4. Where can I have a breakfast?
5. What is nearby? (прямой перевод). Как вариант, можно спросить «Are there any tourist attractions nearby?» — «Есть ли поблизости какие-нибудь достопримечательности?».
6. Is there a mini bar in the room?
7. Do you provide free Wi-Fi in the hotel?
8. Where is a shopping center/convenience store located? (в зависимости о каком магазине идет речь)