помогите пожалуйста - вопрос №226727

помогите заполнить пропуски личными или притяжательными местоимениями. 1. ....stayed at a very nice hotel last June.Our room was very comfortable.2.We will invite all ..........friends to the party.3.John is a teacher but ..........sister is a nurse.4.I often see that man but ..........don 't know...........name.5.They've got two children but I do not remember .......names.6.Do ......like your job?

Лучший ответ по мнению автора

1. We stayed at a very nice hotel last June.Our room was very comfortable.2.We will invite all our friends to the party.3.John is a teacher but his sister is a nurse.4.I often see that man but I don 't know his name.5.They've got two children but I do not remember their names.6.Do you like your job?