Глаголы в нужной форме - вопрос №230057

Вставьте глаголы в нужной форме. Примеры:

  1. (boil) Water boils at 100 degrees centigrade.
  2. (not / go) George doesn't go to the cinema very often.
  3. c.       (you / speak) How many languages do you speak?

  1. (not / use) I have a car but ______________

it very often.

  1. (the banks / close) What time ____________

_________________ in Britain?

  1. (open) The swimming pool _____________ at 9.00 and (close) ____________ at 18.30

every day.

  1. (you / do) «What _________________?»I'm an electrical engineer."
  2. (you / smoke) How many cigarettes ___________________________ a day?
  3. (play) I _________ the piano, (not / play) but I _____________ very well.
  4. (you / not / get) If you need money, why _________________________ a job?
  5. («deceive»/ mean) I don't understand the word «deceive». What ______________

________________________________?

Лучший ответ по мнению автора

  1. (not / use) I have a car but I don't use it very often.
  1. (the banks / close) What time do the banks close in Britain?
  1. (open) The swimming pool opens at 9.00 and (close) closes at 18.30

every day.

  1. (you / do) «What do you do?»I'm an electrical engineer."
  2. (you / smoke) How many cigarettes do you smoke a day?
  3. (play) I play the piano, (not / play) but I don't play very well.
  4. (you / not / get) If you need money, why don't you get a job?
  5. («deceive»/ mean) I don't understand the word «deceive». What does «deceive» mean?