Помогите,пожалуйста,перевести! - вопрос №246630

D.I.Mendeleyev was the fourteenth, and last child of the Director of the Gymnasium at Tobolsk. At 16 he was taken by his mother to St.Petersburg to seek higher education. He entered the pedagogical Institute where his father has also studied. In 1856 he took a degree in chemistry and in 1859 he was sent abroad for two years for furthertraining. He returned to St.Petersburg in 1861 as Professor of Chemistry. In 1868 Mendeleyev began to write a great textbook of chemistry, known in its English translation as the ”Principles of Chemistry”. In compiling this, he tried to find some system of classifying the elements – some sixty in all then known – whose properties he was describing. This led him to formulate the Periodic Law, which earned him lasting international fame. He presented it verbally to the Russian Chemical Society in October 1868 and published it in February 1869. In this paper he set out clearly his discovery that if the elements are arranged in order of their atomic weights, chemically related elements appear at regular intervals. The greatness of Mendeleyev’s achievement lies in the fact that he had discovered a generalization that not only unified an enormous amount of exiting information but pointed the way to further progress.

Лучший ответ по мнению автора

Д.И. Менделеев был четырнадцатым и последним ребенком Директора Гимназии г.Тобольска. Когда ему исполнилось 16 лет мать взяла его в Санкт Петербург продолжить обучение. Он поступил в Педагогический Институт, где также учился его отец. В 1856г. он получил научную степень по химии, а в 1859г. его отправили за границу на 2 года для дальнейшего обучения. Он вернулся в Санкт Петербург в 1861г. професором химии. В 1868г. он начал писать подробный учебник по химии, известный в английском переводе как «Принципы Химии». Подготавливая этот учебник он попытался найти систему в класификации элементов /тогда их было известно всего около 60/, чьи свойства он описывал. Это привело его к формулированию Периодического Закона, который принес ему международную славу на долгие годы. Он представил Закон устно в Российском Химическом обществе в октябре 1868г. и опубликовал в феврале 1869г. В этом издании он ясно объяснил сущность своего открытия, что если элементы класифицировать по их атомному весу химически близкие элементы имеют одинаковые интервалы. Уникальность открытия Менделева заключается в факте, что он открыл систему, которая не только объединяет огромное количество наличной информации, но и открывает возможности для дальнейшего прогресса.

Желаю удачи, пожалуйста оцените мой труд.