консультация - вопрос №270221

помгите позжалуйсто выполнить предложение и перевести его

Change the following sentences into the Passive Voice, use the same tense

1. The witnesses have identified the criminal

2. The investigating officers are gathering important evidence

3. The jury found the accused guilty

4. The President appoints the Prime-minister

Вопрос задан анонимно
1 ответ

Ответы

1. The criminal has been identified by the witnesses.  Преступник был опознан свидетелями.

2. Important evidence is being gathered by the investigating officers. Важные улики сейчас собираются следователями.

3. The accused was found guilty by the jury. — Обвиняемый был признан виновным присяжными.

4. The Prime-minister is appointed by the President. — Премьер-министр назначается Президентом.

Оцените, пожалуйста, ответ!!! Удачи!