задание - вопрос №274708

Подчеркните Participle I и Participle II и установите функции каждого из них, т.е укажите, является ли оно определением, обстоятельством или частью глагола-сказуемого.

1.These reactions convert hydrogen into helium, giving off a great amount of light and heat.

2.Soils containing too much sand or clay are of less value in agriculture.

3.Plastics articles are often difficult to repair if broken.

4.The amount of heat generateddepends on the quality of fuel used.

Ответы

1. These reactions convert hydrogen into helium, giving off a great amount of light and heat.

Participle 1. It is used in the function of an adverbial modofier of attendent circumstances.

Я выполнила образец первого предложения. Если вам необходимо выполнить остальную часть, ее стоимость — 30 рублей.

С уважением, Раиса!