Составьте предложения из следующих слов.Переведите предложения на русский язык. - вопрос №313513

1. in Germany, my, lives, brother

2. you, how long, know, do, him?

3. September to June, lasts, the academic, year, from

4. they, married,are?

5. have, two, they, children.

6. he, many, will, friends, see, tomorrow.

Лучший ответ по мнению автора

1. My brother lives in Germany. /Мой брат живёт в Германии./

2. Нow long do you know him? /Как долго ты знаешь его?/

3. The academic year year lasts from September to June. /Учебный год длится год с сентября по июнь./

4. Are they married? /Они женаты?/

5. They have two children. /У них двое детей./

6. He will see many friends tomorrow.

   или

   Tomorrow he will see many friends.  /Завтра он увидит много друзей./